Didzis Mizis ir viens no viesvecākiem, kurš pērnā gada augustā pieņēma lēmumu uzņemt savā ģimenē „AFS Latvija” apmaiņas skolnieci. Didža ģimene sniedza māju sajūtu un atbalstu viesskolniecei Alīsijai (Alyssa) no Aļaskas. Intervijā Didzis atklāj, ko nozīmē būt par viesģimeni, un dalās atmiņās par aizvadīto gadu.

Kāds bija Jūsu ceļš līdz viesģimenes statusam?
Par šo iespēju kļūt par viesģimeni uzzinājām, kad internetā meklējām savai meitai Patrīcijai programmu, ar kuras starpniecību doties apmaiņas gadā uz ārvalstīm. Atradām „AFS Latvija” mājas lapu un jau tad sapratām, ka organizācija piedāvā lieliskas iespējas. Jau konkrētāku lēmumu kļūt par viesģimeni pieņēmām laikā, kad mūsu meita Patrīcija bija apmaiņas gadā Itālijā. Mēs bijām ļoti pateicīgi viesģimenei Itālijā, kura uzņēma mūsu meitu, tāpēc likās tikai loģiski arī mums iesaistīties programmā un dot iespēju kādam jaunietim dzīvot mūsu ģimenē Latvijā.

Kā izdevās pieņemt citu kultūru savā mājā?
Līdz ar Alīsijas ienākšanu ģimenē, mums nebija nekādu problēmu ar citas kultūras pieņemšanu, jo bijām gatavi pārmaiņām. Jāsaka, ka arī atšķirības starp ASV un eiropiešu vērtībām nav nemaz tik kardinālas, līdz ar to saprasties bija vienkārši. Protams, bija nepieciešamas nelielas sadzīvisko lietu korekcijas attiecībā uz ikdienas kārtības uzturēšanu mājās, bet arī ar to veiksmīgi tikām galā. Prieks, ka arī Patrīcija ar Alīsiju labi sadzīvoja, jo, tieši laikā, kad mūsu ģimenē ienāca Alīsija, tad arī Patrīcija bija tikko atgriezusies no sava apmaiņas gada, līdz ar to abām meitenēm bija daudz kopīgu tēmu un interešu. Tas bija ieguvums.

Didzis_Mizis2

Kādi ir galvenie ieguvumi no kļūšanas par viesģimeni?
Viens no galvenajiem ieguvumiem viennozīmīgi ir citas kultūras, tradīciju un vērtību izzināšana un pieņemšana. Tā ir neatsverama pieredze, kas palīdz pilnveidoties un iegūt plašāku redzesloku.

Vai šīs apmaiņas gada laikā iemācījāties ko jaunu?
Viennozīmīgi. Mēs iemācījāmies būt toleranti pret atšķirīgo, pieņemt un rūpēties par svešu cilvēku kā par savu ģimenes locekli. Tā bija vērtīga pieredze.

Kāda ir labākā atmiņa no kopā pavadītā laika?
Labu atmiņu šajā laikā ir neskaitāmi daudz – grūti kaut ko konkrētu izcelt. Lieliskākie, protams, ir bijuši kopā svinētie ģimenes svētki, kuros Alīsija dalījās ar interesantiem un atšķirīgiem stāstiem, kā viņas ģimenē svin svētkus, kādas ir būtiskākās atšķirības. Tā bija interesanta kultūras izzināšana.

Ja jums kāds jautātu „Kāpēc man kļūt par viesģimeni?”, kāda būtu Jūsu atbilde?
Es noteikti teiktu, ka kļūšana par viesģimeni ir tikai ieguvumi. Tā ir iespēja gūt jaunu pieredzi, padarīt interesantāku savu ikdienu, iegūt draugus citviet pasaulē, ļaut sev un saviem bērniem pilnveidot svešvalodu zināšanas, kā arī veids, kā sniegt iespēju cilvēkiem citur pasaulē vairāk uzzināt par Latviju.