„Viss ir iespējams!” – pie tādas atziņas nonākusi siguldiete Evita Mančinska, uzņemot savā ģimenē viesskolēnu no citas valsts. Evita ir viena no sievietēm, kura ir uzdrīkstējusies uz vienu gadu kļūt par mammu ārvalstu viesskolēnam. Ar bezpeļnas organizācijas „„AFS Latvija” Starpkultūru programmas” starpniecību Evita savas mājas durvis mācību gada sākumā atvēra viesskolēnam Mattiam no Itālijas. Teju gads jau pagājis, un Evita teic, ka šis ir bijis piedzīvojumiem pilns laiks.
Evita stāsta, ka par viesģimenes statusu domājusi jau ilgu laiku pirms pieņēmusi šo lēmumu. „Vēl gadu pirms mēs paši nolēmām kļūt par viesģimeni, manas draudzenes ģimenē dzīvoja viesskolēns, un jau tad man tā šķita ļoti interesanta pieredze gan pieaugušajiem, gan bērnam. Turklāt vēl pirms tam es gadu biju mācījusies itāļu valodu, un man ļoti gribējās izjust „itāļu garšas” klātbūtni arī ikdienā,” atmiņās dalās Evita. Par savu izvēli – viesskolēnu no Itālijas, Evita nešaubījās ne mirkli, jo zināja, ka viņai ļoti patīk viss, kas saistīts ar Itāliju – kultūra, daba, mūzika un valoda.
Tāpat viņa norāda, ka arī viņas bērns pēc deviņiem gadiem varētu doties apmaiņas programmā uz kādu valsti, lai gūtu jaunu pieredzi, tāpēc sevišķi interesanti un noderīgi šķitis izzināt, ko nozīmē, ja ģimenē dzīvo jaunietis no citas valsts.
Viens no lielākajiem izaicinājumiem, kļūstot par viesģimeni, vienmēr ir pierast pie citas kultūras savā mājā, tāpat arī savstarpēji sadzīvot. Kā stāsta Evita, viņiem jau no pirmās dienas viss izdevies lieliski. Par spīti tam, ka Mattiam bija jāsadzīvo ar viesvecākiem, kā arī ar 10 gadus jaunāku viesbrāli, Mattia jau no paša sākuma bijis ļoti atvērts un orientēts un atklātu sarunu. „Mēs ģimenē diezgan ātri spējām viens ar otru aprast un saprast cits cita vajadzības. Sākumā mēs komunicējām angļu valodā, bet pēc diviem mēnešiem, pēc itāļu dēla lūguma, par mūsu komunikācijas valodu kļuva latviešu valoda,” tā Evita.
Jautāta par to, kādas bijušas lielākās kultūras atšķirības, Evita uzsver, ka viena no būtiskākajām atšķirībām, kas sākumā radījusi nelielas pārdomas, bija latviešu jauniešu un jauniešu no Itālijas tomēr atšķirīgā dzīves uztvere, piemēram, brīvā laika pavadīšana nedēļas nogalēs. Pie tā nācies nedaudz pierast. Tāpat jau no pirmās dienas bija redzamas arī atšķirības emociju ekspresīvajā izrādīšanā, kā arī atvērtajā attieksmē, kas bijusi ļoti pozitīva pieredze. Evita atzīst, ka līdz ar visām kultūras atšķirībām arvien labāk iemācījusies ikdienā pieņemt citādo.
Kā rāda „AFS Latvija” līdzšinējā pieredze, viesskolēni ar savām viešgimenēm vēl ilgus gadus uztur ļoti labas attiecības. Evita norāda, ka komunikācija ar viesskolēnu un viņa ģimeni varētu turpināties arī nākotnē. Viņa atzīst, ka viss ir iespējams, un, kas zina, iespējams jau vasarā viņas ģimene ciemosies Itālijā.
Kopumā vērtējot ieguvumus no kļūšanas par viesģimeni, Evita uzsver, ka lielākā pievienotā vērtība, sevišķi, ja ģimenē aug viens bērns, ir tas, ka bērnam ir laba pieredze gan būt kopā ar viesbrāli, kurš daudz stāsta par savu dzīvi Itālijā, kā arī piedzīvoto bērnībā, gan vienkārši ikdienā izbaudīt viesbrāļa kompāniju. „Viesbrāļa iegūšana jaunākajam dēlam viennozīmīgi bija liels ieguvums, kas bagātināja mūsu ikdienu. Savukārt man pašai šajā laikā viens no lielākajiem ieguvumiem bija apzināties, ka viss ir iespējams, atliek tikai vēlēties,” pārliecināta viesmamma.
Domājot par vecākiem, kuri pagaidām vēl ir izvēles priekšā un nevar izšķities par labu kļūšanai par viesģimeni, Evita teic: „Ja gandrīz gada garumā savā ikdienā gribat piedzīvot ko neparastu, tas ir jādara!”.
Par viesģimeni var kļūt ikviena ģimene, kura ir atvērta starpkultūru pieredzei. Viesģimenes galvenais pienākums ir uztvert viesskolēnu nevis kā ārvalstu viesi, bet kā savas ģimenes locekli, nodrošināt skolēnu ar dzīvesvietu un ēšanu, kā arī censties adaptēt skolēnu savās ikdienas gaitās un ģimenes dzīvē. Tā ir iespēja parādīt Latviju, tās kultūru un tradīcijas, citiem pasaules iedzīvotājiem. Vairāk informāciju par viesskolēniem iespējams atrasts mājas lapā http://afs.lv/host-an-afser/, kurā iespējams arī aizpildīt pieteikuma anketu, lai kļūtu par viesģimeni.