Ko nozīmē uzņemt savās mājās viesskolēnu? Uz šo jautājumu atbildi sniedz turcietes Tuanas viesmāsa – psiholoģijas studente Zane Skuja. Viņai šis gads bijis piedzīvojumiem bagāts!

► Kā jūsu ģimenē nolēma uzņemt mājās viesskolēnu?

Par to jāprasa mammai. Pieļauju, ka viņa par to uzzināja no kādas paziņas. Viņa bija izlēmusi par viesskolēna uzņemšanu, pirms jautāja mums.

► Kāpēc izvēlējāties tieši Tuanu?

Pētot viesskolēnu profilus, vadījāmies pēc intuīcijas. Centāmies atrast kādu, kura intereses daudzmaz sakristu ar mūsējām. Atceros, ka viņai patika bioloģija un sports, kas likās ļoti forši.

► Vai esat citam ieteikuši uzņemt viesskolēnu?

Katrā ziņā – kam tas interesē, stāstām! Par to interesējas daudzi, tomēr neviens pagaidām mūsu ietekmē nav uzņēmis viesskolēnu. Mēs varam teikt tikai pozitīvas lietas par šo pieredzi. Piemēram, sociālajos tīklos var redzēt, cik Tuana ir ļoti aktīva persona. Forši!

zane_māsa
► Kas ir vispārsteidzošākais, kas noticis šī gada laikā?

Vispārsteidzošākais noteikti ir tas kā esam mainījušies – gan mēs, gan viņa. Tuana ir pavisam cits cilvēks kļuvis pa šo gadu. Nesen ar mammu runājām par to, ka sākumā mums bija grūti pieņemt Tuanas emocionalitāti un bērnišķīgo maigumu. Mūsu ģimenei tas nebija raksturīgi. Taču viņa to atklāja mūsos pašos. To es nebiju gaidījusi!

Šī pieredze man pavēra pavisam citu skatījumu uz cilvēcību un attiecībām. Manuprāt, Tuana nāk no kolektīvistikākas kultūras, mēs latvieši salīdzinājumā esam individuālistiskāki. Tādēļ, iespējams, viņai no sākuma bija grūti, jo šeit valda pavisam cita orientācija par to, kur meklēt atzinību.

Ārkārtīgi pārsteidzoši ir tas, kā es netieši viņu ietekmēju – viņas domas, plānus par studijām, skatījumu uz lietām. Viņa pati man ir teikusi, kas es viņu iedvesmoju ar savu darbību, darīt lietas, ko citi manā vecumā neuzņemtos. No viņas arī es esmu daudz mācījusies – par politiskajām norisēm Turcijā, jo viņa ļoti aktīvi seko līdzi situācijai savā valstī. Tagad daudz labāk izprotu Turcijas valsts iekārtu, politiku.

► Vai Tu pati vidusskolas laikā domāji par dalību apmaiņas gadā?

Jā, es gandrīz aizbraucu uz Jaunzēlandi, tomēr tajā mirklī tas finansiāli nebija iespējams.
Tavuprāt, viesskolēna uzņemšanu kaut kādā ziņā spēj pielīdzināt ar braukšanu apmaiņā?
Domāju, ka šīs iespējas nekādā veidā nevar salīdzināt – viens, kad tu tiec iemests pilnīgi svešā, un otrs, kad tavā vidē ienāk kāds cits. Pateicoties Tuanu esmu atklājusi daudzas latviešu kultūras īpatnības.

Domāju, ka šīs pieredzes jāizmēģina abējādi. Tu vai nu ielaid savā ģimenē kādu, kurš izmaina tavu ģimeni, vai arī ieej citā ģimenē, kura izmaina tevi. Abas ir fantastiskas sajūtas, kuras katram vajadzētu izjust!

► Daudzas ģimenes neuztver nopietni iespēju uzņemt viesskolēnu. Kādēļ tas tā?

Viss atkarīgs no tā, ko ģimene sagaida no šīs pieredzes. Godīgi sakot, īsti nezinu, ko mēs gaidījām. Sākumā bijām diezgan skeptiski. Iespējams, daudzi šaubās mācību dēļ, jo vidusskolēni vairāk vēlas kultūras apmaiņu. Tas tiešām ir atkarīgs no ģimenes, ko tā vēlas, lai tavs viesskolēns perfekti runā latviešu valodā, zina visus ēdienus, staigā tautastērpā…

► Vai plānojat uzņemt vēl kādu viesskolēnu?

Tas ir ļoti atkarīgs no mammas. Domāju, ka uzreiz pēc viena skolēna nevajadzētu uzreiz ņemt otru, jāietur neliela pauze. Ja tik ātri nomaini vienu viesskolēnu pret otru, pats nemanot sāc salīdzināt abus.

Tavam brālim tagad ir 15 gadu, vai viņš plāno iesaistīties tamlīdzīgā programmā?

Jā, mēs esam par to runājuši, viņš labprāt to darītu, jo domā mācīties ārzemēs. Ja ir vēlme iegūt plašāku skatījumu un redzesloku, šī iespēja ir lieliska.

► Kāpēc Tuana apmeklēja  tieši 3. ģimnāziju? Vai ar skolotājiem ikdienā problēmu nebija?

Tur mācās mans brālis un ir diezgan vienkārši izbraukāt. Ar skolotājiem problēmas nebija, ja kaut kas – parasti visu  pati Tuana risināja. Vienīgais, daudzi skolotāji, manuprāt, viesskolēnus neuztver īsti nopietni, nedod viņiem gana augstas sarežģītības uzdevumus, kā rezultātā mācību process nav ārkārtīgi auglīgs.

► Vai Jūsu ģimene iesaistās dažādos AFS rīkotos pasākumos?

Es nē, bet mamma un Tuana patstāvīgi iesaistās dažādās nometnēs un apmācībās! Pie mums mājās arī, piemēram, gandrīz katru nedēļu viesojās Tuanas draugi, citi apmaiņas skolēni.

Raksta autore: Anna Pētersone